//A Kóbor, a Kócos és Vancsevicze néni//
*Mi tagadás, sokkal otthonosabb így a ház, hogy egy kis élet tölti meg. Ez persze kétélű dolog, mert így meg a nyugalom látja kárát. De aki öt gyereket nevelt fel, mint Vancsevicze néni, annak a nyugalom már egy olyan messzire sodródott fogalom, hogy egy kicsit talán már idegennek is tűnik. Ezért is fogadta bérletbe a félvért meg a szekérnyi üvegcséjét, tégelyét, pipettáját meg az ég tudja még mit. Nem túl zajos, nem nagyon keveredik bajba, még fehérnépet se hoz haza. Olykor a pohár fenekére néz, de hát itt errefelé inkább az számít különcnek, aki nem. A szerek és a növények szagát, a kisebb tüzeket és egyéb apró baleseteket meg elég hamar megszokta. Balarick összetakarít maga után, szóval nincs nagyon miért dohogni. Emellett, mint a legtöbb asszony nélküli férfi pont annyi gondoskodásra szorul, amennyiben Vancsevicze néni is kiélheti magát. Olykor szerez neki pár holmit. Nadrágot, inget, alsókat, kapcát. Nem adja oda, mert abból csak a kellemetlenség van. Az egyik részről a tukmálás, a másikról meg a szégyenlősködő "nem fogadhatom el". Sokkal egyszerűbb, hogy csak beteszi a szekrényébe, a nagyon rongyosakat meg kiveszi, felszaggatja és elhasználja mosogató- vagy felmosórongynak. Azt a házikabátot is eltüntetné már nagyon szívesen, de sajnos az egy olyan darab, amire nem alkalmazható ez a jól bevált módszer.*
- Mikor dobod már ki azt a csúfságot? *morogja, mikor ismét előkerül a használatban megfáradt holmi, ami már legalább olyan kopott, mint ez a kérdés, ami Vancsevicze néni egyik vesszőparipája.
A szomszédok emlegetésekor Balarick arcára kiülő kifejezésen csak mosolyog a gyér kis bajuszkája alatt. Az alkimistával ellentétben ő nagyon jól tudja a rajongó szeretet okát. Rég akartak már gyereket, de miután az elsővel elvetélt az asszony, az áldás csak-csak elmaradt a háztól. Balarick akkortájt költözött a nénihez a fura holmijaival és Vancsevicze asszonyság úgy gondolta, kihasználja a dolgot. Előző évben valami félrement a pálinkafőzésnél és az eredmény egy zavaros, mocsárszínű és égett szagú lötty lett. Ereje az van és némi hasmenésen kívül másban teljesen ugyanolyan hatást produkál, mint bármelyik más szesz. A hasmars is csak akkor jön, ha az ember négy kupicánál többel próbálkozik. Szóval Vancsevicze néni kölcsönvett néhány kis üvegcsét Balarick ládájából, megtöltötte a zavaros löttyel és átvitte a szomszédékhoz. Némi aranyért cserébe eladta, mint az új bérlője csodaszerét (ingyen mégis csak gyanús lett volna, legalábbis magának ezzel érvelt). Azt is a lelkükre kötötte, hogy tartsák titokban, hogy hozott belőle, mert tiltott és amúgy nagyon drága szerről van szó.
Azóta a néni túladott az egész készletén, amiből Balaricknak talán csak a megcsappant üvegcsekészlet tűnhetett fel.
Xurra egész sötétedésig úgy alszik, mint akik leütöttek. Csak az olykor-olykor eleresztett galambocskák jelzik, hogy még egyáltalán életben van. De azokhoz a galambokhoz képest Balarick szúrós szagú kutyulmányai kispályások. Ha találgatni kéne, hogy mit evett ehhez, magas pontszámmal nyerne a főtt tojásos, ecetes halbelsőség jó sok fokhagymával.
Ha a félvérnek van egy kis esze, kihasználja az alkalmat és két szellőztetés között maga is alszik pár órácskát. Xurra szívesebben van fenn este. Főleg nyáridőben. De most, hogy hosszabbodnak az éjszakák, borúsodnak a nappalok, egy kicsit már rugalmasabban lehet majd alakítani talán az ő napirendjét is.
Vancsevicze néni korán elteszi magát, hála a kannányi rumos teának, Balarick pedig arra ébredhet, hogy a félhomályba burkolózott szobában egy élénk borostyánszínű szempár bámulja. Xurra alig-alig pislogva nézi őt, miközben egy tégelyből valami kenőcsöt majszol. Nem lehet túl finom, ez az arcára van írva, de mégis újra és újra beledugja az ujjacskáját, hogy fintorgó nyammogással lenyalja róla a kencét, amitől amúgy már tiszta sárga a keze a pofija meg a nyelve is.*